Ekosantrik isimli bir ekonomi programı yapıyorsunuz?
 
Ekosantrik isimli bir ekonomi programı yapıyorsunuz?
Fikir nasıl çıktı ve ismi kim buldu? Fikir benim değildi ama ismini ben buldum. Ekonomi programı yapma teklif bana Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık'tan geldi. Kendisi aynı zamanda TV8 İcra Kurulu'nda ve program da yapıyor. Bu fikir Candaş'ın aklına programına konuk olduğum zaman gelmiş, ama bana söylemedi. Aradan aylar geçti, sonra Candaş bir gün mesaj attı, "Seray Hanım bir konuyla alakalı görüşebilir miyiz?" diye. Size ekonomi programı yaptırmak istiyoruz dediler. Bir konuşalım yüz yüze hoşunuza gidebilir deyince, bir araya gelip konuşmakta sakınca görmedim ve programa kadar hayli toplantı yaptık.

Programı hafta içi her gün yapıyoruz. Günlük kuşağa gidemeyeceğimi, vaktimin olmadığını belirttim. Ben işe bir gün diye başladım. Önce iki ardından da beşe kadar çıktı. Oradaki endişem de şuydu, şirket kurarken basında hiç haberim çıkmadı. Diziye kendi adımı yazmadım, ilk 66 bölümde adım yapımcı olarak geçmez. Bir şey daha doğmadan eleştiri yağmuruna tutulsun, önyargı olsun istemedim. Önce iş olsun, sonra insanlar Seray yapmış desinler istedim. Nitekim de öyle oldu. Ekonomi programına başlarken de yine uğraşacaklar diye düşündüm, ama diğer taraftan da bu konuda Türkiye'nin en iyi üniversitesini bitirmiştim. Bu işi yapacak biri varsa o da bendim.

Partnerim Volkan Akı çok deneyimli bir ekonomi gazetecisi. Volkan ile toplantılar yaptık, ardından kısa bir süre bilgileri tazeledim. Ondan sonra da program başladı.

Ekonomi programı yapmaya karar verdiğiniz zaman amacınız neydi?
Bir sürü ekonomi programı yapılıyor ve halk hiçbir şey anlamıyor. Belli iş adamları ve borsada kağıdı olanlar dışında kimse takip bile edemiyor. Ben programı ev kadını bile anlasın istedim. Kısaca kitleyi genişletmek düşüncesindeydim. Bir ekonomi terimi geçtiği zaman bunun anlamını söyleyerek, daha yaygın bir kelimeyle tanımlayalım, anlatalım istiyorum. Halk dilinde bir ekonomi programı yapıyoruz. Krizde olmamıza karşın her şeyi güler yüzle anlatmaya çalışıyoruz.

Sizce dünya ekonomisi ikinci kez dibi görebilir mi?
Görmemesini ümit ediyoruz. Bu saatten sonra ama şunu söylemeliyim kriz çok kötü bir şey. Bütün dünya ülkelerini etkiledi ama ben kriz sonrasında Türkiye'nin çok daha parlak bir şekilde öne çıkacağını düşünüyorum. Bu kriz uzun dönemde Türkiye'ye yarayacak. İlk dağılma ABD'de oldu. Avrupa'da çok ciddi sıkıntılar var. Biz 2001'de öyle bir krize düştük ve öyle düzenlemeler yapıldı ki Türkiye biraz daha hazırlıklı yakalandı. En azından bankacılık düzenlemeleri sayesinde bizim bankalarımız sağlam. Dünya ekonomisi yön değiştiriyor. Bence artık dünya ekonomisine yön veren, canlandıran ülke Çin. Merkez Uzak Doğu'ya kayıyor. Türkiye'de krizin fırsata dönüşeceğini düşünüyorum.