Ruh eşimi buldum
 
Ruh eşimi buldum
Seray Sever uzun bir aradan sonra Manda Yuvası adlı sinema filmiyle geri döndü. İlyas İlbey ve Yasemin Yalçından gelen teklife hemen evet dediğini söyleyen Sever, canlandırdığı iş kadını Sevda rolünü de çok sevmiş. 2007de kurduğu prodüksiyon şirketi için ekranlara ara verdiğini söyleyen güzel oyuncu, aşkta da ruh ikizini bulmuş. Eray Sünbül ile ruhsal bir birliktelik yaşadıklarını ve aralarındaki yaş farkının medyanın dışında kimsenin umurunda olmadığını söylüyor. 10 yıl sonra ise kendini çiftliğinde eşi ve çocuğu ile görüyor. İşte Seray Severle iş hayatından aşka ve hayata dair yaptığımız samimi röportaj…

PINAR YILDIZ YÜKSEL
pinar.yildiz@posta.com.tr
pinarryildiz@twitter

Sizin nasıl bir rolünüz vardı filmde?
Buradaki bir maden şirketinin yöneticisi olarak kadroya dâhil oldum. Filme 40. dakikasından sonra giriyorum. Köylüler maden var söylentisi çıkarıyorlar, ben de gidip karlı bir şekilde onu çıkarmaya çalışıyorum. Tabi burada köylünün fendi şehirliyi yeniyor. Bize büyük bir ders veriyorlar. İş kadını Sevda rolümü çok sevdim.

Köy halkı için rol yapmak zor olmadı mı ?
Kendilerini oynadılar aslında. İçlerinde okuma yazması olmayanlar da vardı. Ama tüm samimiyetleriyle fazla tekrar bile yapmadan işin içinden başarıyla çıktılar.

Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey ile çalışmak nasıldı?
Yazlıktayken arayıp film yapıyoruz dediler. Rolü sormadan tamam dedim. Çünkü onlara çok güvenirim ve severim. Birlikte çok çalıştık.

Çekimler köyde yapıldı. Köy hayatına adapte olabildiniz mi?
Gümüşlükteydim teklif geldiğinde. Deniz kenarından Kastamonu gibi yüksek bir yere çıkmak zor oldu. Hastalandım serum yedim ama havası çok güzel bir yer. Alışık olmadığım için çarptı tabi.

Daha önce köy hayatında bulunmuş muydunuz?
Yok, ilk kez gördüm. Bildiğin şehir çocuğuyum ben. Ağaç, çiçek isimlerini, kuş isimlerini hiç bilmem. Ama doğaya özlemim vardı. Bu ona hizmet etti.

Doğaya yakın bir hayat kuracak gibisiniz...
Bodrumda bir çiftlik yapmak istiyorum. İçinde kendi hayvan ve ağaçlarımız olsun diye bir hayalimiz oldu bu vesile ile.

Hayallerimiz var derken, kiminle kuruyorsunuz bu hayalleri?
Sevgilim Erayla.

Nasıl gidiyor ilişkiniz?
Çok iyi. O Dubaide şimdi iş nedeniyle. Bir ben gidiyorum, bir o geliyor. İyiz yani.

Zor olmuyor mu?
Oluyor tabi. Biz dip dibe bir ilişki yaşıyorduk. Şimdi bazen bir aylık aralar bile oluyor ve bu bize çok zor geliyor. Ama gidip gelerek dengeliyoruz. Hatta benim de Dubaide ticaret yapmayla ilgili planlarım var.

İŞ KADINLIĞI BENİ ÇOK TATMİN EDİYOR
Bayağa ciddi bir iş kadınısınız siz…
Eğitimim ekonomi. Ekibi ve parayı yönetiyorum prodüksiyon işinde de... Bu alan beni çok tatmin ediyor. Sanatçı tarafımı da oyunculuk, sunuculuk yaparak tatmin ediyorum.
HAYATI AKIŞINA BIRAKIYORUM

Evlenmeyi düşünüyor musunuz?
Daha bilmiyorum onu. Çünkü evlenmeye niyet ediyorsunuz bakıyorsunuz olmuyor. Hayattan öğrendiğim hayatı akışına bırakmak. Evlenirim de evlenmem de demiyorum. Her şey olacağına varır. Sadece birlikte olmaktan mutluyuz ve huzurluyuz.

ERAYLA RUHSAL BİR BİRLİKTELİK YAŞIYORUZ
Nasıl bir ilişkiniz var Eray Beyle?
Ruhsal bir birliktelik bizimkisi. Böyle deyince kimse anlamıyor ama konuşmadan bile anlaşabiliyoruz.

Ruh eşinizi buldunuz mu yani?
Sevgilim, kadın olsam sen olurdum diyor, ben de erkek olsam sen olurdum diyorum. Ruh eşi bu demek diye düşünüyorum ve ruh eşimi buldum ben. Yaşı genç olabilir ama o daha olgun, sakin ben daha neşeli hareketli ve çocuksuyumdur.

YAŞ HER ŞEY DEMEK DEĞİL
Aranızdaki yaş farkı basında çok konuşuldu. Sizi etkiliyor mu yaş farkı?
Biz, farkındalık boyutu yüksek ruhsal bir şey yaşadığımız için, bunun hesabını yapmıyoruz. Bende o da başka kişileri tercih edebilirdik ama biz birbirimize kilitlendik. Ortak hayallerimiz var, ölümsüz olduğunu düşünüyoruz ilişkimizin. Hayatın ne göstereceğiniz tabi ki bilemeyiz. Basının sürekli altını çizerek yaş farkından girmesi Erayı rahatsız ediyor, ne gerek var ki buna diyor. Erkekler 20-30 yaş küçük kadınla evleniyorlar ve bu bize tuhaf gelmiyor. Demek ki yaş her şey demek değil.

Çocuk istiyor musunuz?
Çocuk seviyorum. Hayırlısıysa istiyorum anne olmayı. Ama sırf çocuk doğurmak için evlenmem. Ruhsal birlikteliğim olduğu için evlenirim. Şimdiye kadar yapsam çocuk yapardım ama kimseden çocuk yapmayı düşünmedim açıkçası. Bu ruhsal bir birliktelik, kısmetse olur inşallah.

Her ilişkimde evlenme teklifi aldım demişsiniz bir röportajınızda ama hiç evet demediniz galiba…
Aldım evet, hatta ayrıldıktan sonra edenlerde olur. Ama bu evlilik teklifi almakla olmuyor. Başka kilitlenme noktaları olmalı.

BİRBİRİMİZİN RUHUNU HİSSEDEBİLİYORUZ
Nedir o kilitlenme noktaları…
Ruhsal ve manevi yönden tatmin olabilmek. Bu, birlikte ruhsal olarak planlar yapabilmene ve manevi doyuma ulaşmana sebep oluyor. Parası mı var, güzel mi, yakışıklı mı? Ben şu an bunlara bakmıyorum. Eray çok yakışıklı ama sakatta kalabilir, hastalanabilir de… Ruhunu hissedebiliyorum, aynı anda aynı şeyleri yaptığımızı görünce çok eğleniyoruz.

Kavga etmiyor musunuz hiç?
Ediyoruz tabi. Dünyevi şeylerde var ilişkide ama hemen aşabiliyoruz bunları.

KENDİMİ ÇİFTLİKTE KOCAM VE ÇOCUĞUMLA GÖRÜYORUM
Kendinizi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz?
Çiftlikte çocuğumla ve kocamla birlikte görüyorum ( Gülüyor). Çok net bu. Daha erken bile olabilir. Önümüzdeki bu yılları da çalışıp para kazanmak istiyorum tabi. Yani çiftliğe çekilip kendimi kapatmayacağım. Orada da insanlara dokunacak bir şeyler yapacağımı biliyorum.

ÇOCUĞUMU YANIMDA TAŞIRIM
Eşiniz çalışma, çocuk bakalım derse bozulur musunuz?
Eşimi bunu bana demez. Çünkü anlıyorsunuz artık bunu diyecek biri olmadığını. Çocuğumu kendim büyütüp her halini görmek isterim ama işimi de yaparım. Taşırım yanımda onu. Evde dadısıyla otursun demem.

Nasıl bir anne olursunuz?
Çok iyi bir anne olurum. Arkadaş gibi ama çok kontrolcüyümdür. Çaktırmadan kontrol ederim. Nerde olduğunu mutlaka bilmeliyim. Özgür bırakmak isterim ama hep takipte kalırım. Şehir ortamından uzak, doğayla iç içe, sevgi dolu büyüsün istiyorum.

STRESİMİ DUAYLA ATIYORUM
Stres ve gerginliğiniz nasıl atıyorsunuz?
Bu sabah çok gergin ve stresli kalktım. Kuaförden önce Yahya Hazretlerine gittim namaz kıldım, kendime geldim. Galiba ben duayla atıyorum. Bir de spor çok iyi geliyor bana. Pilates yapıyorum. İkisi ayrı şeyler ama. Bugün içsel huzursuzluğum vardı ve dua bana iyi geldi.

Astrolojiyle de ilgileniyorsunuz...
Ders alıyorum. 4 sene sonra hoca olurum artık. Bilgim var, çünkü 10 yıldır gidip eğitim alıyorum. Diploma alacağım şimdi.

ASTROLOJİ FAL DEĞİL
Peki, astroloji hayatınızı nasıl etkiliyor? Planlarınızı ona göre mi yapıyorsunuz?
Merhaba dediğime burcunu soruyorum. O kadar etkili düşün. (Gülüyor) Astroloji fal değil, özgür irade var. Meteoroloji gibi düşünün, dışarıda yağmur var ister şemsiye alırsın, ister almazsın. Senin tercihin. Belli dönemler belli enerjiler geliyor. Kişiliğin temellerinde de o enerjiler var. Hiç şaştığını da görmedim.

Hayatınıza birini alınca da burcuna mı bakıyorsunuz?
Tabi. Hatta hayatımdaki insanlar da alıştı gelip soruyorlar artık bir işe ya da ilişkiye başlayacaklarsa…

Genelde bana seksi kadın olarak yaklaşırlar ama kanka olarak ayrılırlar demişsiniz. Böyle mi gerçekten?
Yaptığım rollerde seksilik ön plana çıkıyordur ama şu an seksi bir kadın gibi durmuyorumdur. Bir erkek o düşünceyle gelince 5 dakika sonra tavla oynayarak çıkıyor.

SEKSİ BULUNMAK KOMİĞİME GİDİYOR
Siz seksi bulmuyor musunuz kendinizi?
Bulmuyorum. Seksilik benim hayatımda hiç ön planda olmadı. Bazen başıma bela olmuştur. Beni seksi görmesinler diye daha erkeksi tavırlara bürünmüşümdür küçük yaşlardan beri. Yaptığımız işte avantaj oldu ama başıma bela da oldu.

SEVGİLİM DIŞINDA KİMSENİN HAYALİNE GİRMEK İSTEMİYORUM
Türkiye'deki seksi kadın listelerini giriyorsunuz ama...
Evet, malesef... Birileri beni seksi, hoş bulabilir ama erkeklerin hayallerine girmek umurumda bile değil. Hatta komiğime bile gidiyor. Sevgilim dışında kimsenin hayaline girmek istemiyorum. Dönüp geriye baktığınızda 'keşke yapmasaydım' dediğiniz pişmanlıklarınız var mı?

Vardır, tabi. Bazen içimden sorguluyorum ama hayat akışıma baktığımda 'keşke yapmasaydım' dediğim şey bana başka bir şey yaşatmış ve farkındalık kazandırmış. Hesaplaşmalarımı yaparak geldim, ama sınavımı verdim. İyi ki yaşamışım diyorum. Mutfakla aranız nasıl?
Çok severim. Rahatlamak için girerim hatta mutfağa. Ama şimdi daha çok Eray giriyor mutfağa. Çünkü benden daha güzel yemek yapıyor.

SEVGİLİM MUTFAKTA ÇOK HAVALI YEMEKLER YAPIYOR
Eray Bey'in elinden en çok hangi yemeği yemeyi seviyorsunuz?
Her şeyi çok iyi yapıyor. Balıklar falan. Çok yetenekli, bir de zevkle yapıyor otur izle o derece. Ben daha çok pratik ev kadını yemekleri yapıyorum ama o çok havalı işler çıkarıyor.

Onu mutfakta izlemeyi çok mu seviyorsunuz?
Evet. Yemek yapmayan erkek kalmadı ama bu devirde. Bir de Eray'ın Bodrum'da işletmesi vardı, konuya çok hakim. Bizim evde en çok yemek programı izleniyor. Hatta yurtdışına 3-5 ay gidip sadece yemek işiyle uğraşmak gibi bile bir hayalimiz var.

Yemek programı yapmak istemez mi Eray Bey?
Ay yok, onu da ekrana çıkarmayayım. O iş adamı.

Kıskanır mısınız Eray Bey'i?
Normalde hiç kıskanç değilim ama Eray'ı kıskanabiliyorum. O kıskandığında çaktırmaz ama ben söylerim. Özel kıskandığım bir durum yok, birlikte olduğun insan her şekilde seninle olsun istiyorsun. Mesela işe dalıp 3 saat mesaj atmazsa laf söyleyebiliyorum. Enerji alanı olarak orda olduğunu bilmekle alakalı, yoksa başka bir şeyden değil.

İLİŞKİMDE ENDİŞE DUYMUYORUM, RAHATIM
Çok özlüyor musunuz?
Tabi özlüyorum. Çünkü biz çok yakın bir ilişki yaşıyorduk dip dibe ama gidiyorum sık sık. Çok endişe duyduğum bir ilişki değil. Rahatım.

Artık evlenme teklifini kadınlar da yapıyor. Siz teklif eder misiniz mesela?
Bu konuda gelenekselciyim. Evlenme teklifi diye bir şey de kalmadı artık. Yaşarken o ilişki evliliğe mi gider çocuk mu olur, bunu anlıyorsunuz.

Yoksa evlendiniz mi?
(Kahkahalar) Yok evlenmedik. Parmağımdaki yüzüğü mezun olduğumda babam almıştı.

Ruh halimi saç rengimden anlayabilirsiniz demişsiniz, öyle mi gerçekten?
Doğru. Şu an sarı, daha dışa dönük ve hava enerjisini aldığımı gösteriyor. Sürekli seyahatlerdeyim. Kızıl, işte çok hırslı olduğum dönemler. Kahverengi daha pasifize, mantık mantık dediğim zamanlar. Çok cıvıl cıvıl eğlenceli dönemlerimde pembe, kırmızı bile yaptım. Artık hırsımı saçtan çıkarmıyorum ama. Daha içten, ruhsal olarak yapmaya çalışıyorum

BAZEN KONUK OLDUĞUM PROGRAMLARDA SIKILIYORUM
Ekrana dönmek istediğiniz bir proje yok mu?
Ekranda istediğim her çeşit programı yaptım. Mesela en sevdiğim programım Seray Sever ve Erkeklerdi. Şimdi programlar çok sıkıcı. Bazen konuk olduğum programlarda bile sıkılıyorum, seyirci bunu neden izlesin ki diyorum. Genç kızları çıkarıyorlar, kavga ettiriyorlar, sonra 'aa yakışıyor mu size' diyorlar. Komiğime gidiyor çünkü işin matematiğini biliyorum. Yozlaşıyorlar.

Oynamak istediğiniz roller var mı?
Var tabi. Güzel bir dizi olursa oynarım. Kurtlar Vadisindeki rolümü sevmiştim. Bu filmdeki rolüm de güzel. Ben hiç tek düze rol oynamadım. Çok çeşitli rollere büründüm. İş olarak Mevlana ile Şemsin hikâyesini çekmeyi çok isterim. Dünya çapında olacak bir film ama. Elif Şafak'ın Aşk kitabı tam film kurgusu olan bir kitap ama başka bir şirket almış, maalesef... Ferzan Özpetek gibi bir yönetmenle dünya çapında güzel bir iş çıkabilir. Pembe panter gibi işler mesela isterim.

ŞEMS BENİM KAHRAMANIM
Şems benim kahramanım. Konya'ya gittiğimde mutlaka onu ziyaret ederim. 2-3 sene tasavvufla ilgilendim ve bana çok iyi geldi.

Kutsal Toprakları ziyaret ettim
Kutsal toprakları ziyaret ettim. Allahla kul arasında bunu konuşmayı çok sevmiyorum aslında. Bazen bahsediyorum ama insanlara farkındalık sağlayabilmek için. Bana çok iyi geldi. Herkesin gitmesini isterim. Kendim gidemediğim zaman da Umre'ye insan gönderiyorum.